کد خبر:83306 تاریخ انتشار : 1396/6/25-9:54:9
در گفتگوی اختصاصی با مسئول جامعه اسلامی دانشگاه ایلام مطرح شد؛
با هرتفکر التقاطی در دانشگاه که بااسلام ورهبری زاویه دارد بشدت برخورد میکنیم/از مسئولینی که دلسوز نظام نیستند آبی برای انقلاب گرم نمیشود/مدیریت جهادی باانقلابی گری گره خورده است
زارعی گفت:ما تاجایی با مسئولین دانشگاهی در تعاملیم که در خط رهبری انقلاب اسلامی و نظام باشند بدون شک اگر خارج از آن حرکت بکنند سیلی خواهند خورد با کسی هم تعارف نداریم و آنهایی که در صدد منزوی کردن تشکل های انقلابی در دانشگاه هستند این آرزو را به گور می برند.
لینک کوتاه http://ilam.bso.ir/id/83306
پایگاه خبری سازمان بسیج دانشجویی استان ایلام: درآغاز سال تحصیلی جدید که فصل نویی از فعالیت های دانشجویان انقلابی در سنگر علم و معرفت رقم می خورد تشکل های انقلابی با حکم آتش به اختیاری رهبر معظم انقلاب کمر همت را بسته  و به تاسی از شهدای گرانقدر تمام تلاششان را در جهت پیشبرد اهداف عالیه نظام و اسلامی کردن دانشگاه ها به کار می گیرند.

در همین راستا خبرنگار بسیج دانشجویی از ایلام در گفتگوی اختصاصی، تفصیلی و صریح با یاسر زارعی، دبیر تشکل انقلابی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ایلام به ذکر سوالاتی در خصوص روشنگری وضعیت فرهنگی و سیاسی دانشگاه پرداخت.

 
بعنوان سوال اول بفرمایید اهداف جاد و تشکل های انقلابی در دانشگاه چیست؟چقدر در جذب ورودی ها موفق بوده اید و راهکار شما برای جذب چیست؟
 
زارعی گفت: در نگاه کلی به جامعه اسلامی دانشجویان بعنوان یکی از تشکل های انقلابی میتوان گفت این تشکل از همان ابتدا بر مبنا و تفکر شهید مطهری ره به عنوان مبنای فکری و افکار شهید بهشتی ره بعنوان مبنای سیاسی و تشکیلاتی شکل گرفته است و افکار و اندیشه های این دو شهید بزرگ و متفکر انقلابی بعنوان شاخص و جریان اصلی خط امام ره است وشاخصه اصلی تشکل هم تشکیلات منسجم و ساختار قوی آن است.

وی در ادامه به اهداف تشکیل تشکل های انقلابی در دانشگاه ها پرداخت و گفت: هدف ما هم تربیت نیروی تراز انقلاب اسلامی و مدیران آینده ایی است که نگاهی انقلابی و جهادی داشته باشند البته این وظیفه تمام تشکل های انقلابی است، رشد بینش سیاسی و انقلابی، تبیین و پیاده سازی گفتمان انقلاب اسلامی بعنوان تنها گفتمانی که علاج مشکلات ساختاری و... است از جمله دیگر اهداف ما است.البته مهمترین و کامل ترین و جامع ترین هدف و وظیفه ما پاسداری از نظام است که بعنوان یک وظیفه از سوی امام خامنه ای( دام ظله ) بیان شده است.

مسئول تشکل انقلابی جامعه اسلامی دانشگاه ایلام گفت: در بحث جذب هم باید عرض کنم نگاه ما به این صورت است جزبی که در راستای تقویت تشکل نباشد بیشتر آفت است و تلاش ما برای جذب نیروهایی است ک بعدها بعنوان نخبه سیاسی فرهنگی برای جامعه مفید باشند و البته مثل یک عده جذب به هر قیمتی را هرگز در دستور کار خود نداریم کیفیت برای ما در الویت و دستور کار است نه کمیت.

وی افزود: هرچند الان کمیت بیشتر بعنوان یک شاخصه برتر برای یک تشکل جا افتاده است اما این غلط است و تشکل را به سمت زوال میبرد

زارعی با بیان اینکه نگرش ما هم برخلاف برخی تشکل ها حزبی نبوده و نیست، گفت: بنده معتقدم پست ترین کار و تحقیر آمیز ترین کار برای یک تشکل بلندگوی جریان یا حزب سیاسی خاص بودن است، آرمانگرایی و عدالت خواهی در عین مستقل و انقلابی بودن برای ما اصلی اصولی و مهم است که برای تقویت آن تلاش میکنیم.

این فعال دانشجویی در پاسخ به چگونگی جذب دانشجویان اضافه کرد: باید عرض کنم تمرکز ما برروی تبیین درست انقلاب اسلامی در قالب های سخنرانی و گفت و گو های دانشجویی به شکل مناظره و... است نشریات و جراید دانشجویی اثر گذاری بسیاری در جذب دارند و در عین حال مهم کیفیت به دور از ولنگاری است.


ریاست و هیئت نظارت برتشکل ها دانشگاه چگونه عمل می کنند؟ آیا در مسیر فعالیت تشکل ها سنگ اندازی می کنند؟

مسئول تشکل انقلابی جامعه اسلامی دانشگاه ایلام گفت: راجع به مدیریت وهیئت محترم نظارت سخن زیاد است، چند ماه قبل یک عده گفتند که ما علیه مدیریت دانشگاه موضع گرفته ایم. نگفتند چرا و موضع ما در چه مواردی بوده است. اما بنده به شما میگویم یکی در مورد پخش تصاویر سران فتنه در دانشگاه از سوی یکی از تشکل های دولتی، ما اعتراض کردیم، نامه نوشتیم، پاسخی داده نشد.

زارعی افزود: همان تشکل مدتی بعد از یکی از زندانیان سیاسی و حامی گروههای تروریستی حمایت کرد علنا در کانال تلگرامی خودشان هم تبلیغ اش را کردند اینبار رسما به دبیر هیئت نظارت نامه نوشتیم پاسخی ندادند در حالی که طبق آیین نامه و قانون ظرف دوهفته باید رسیدگی بشود از هیئتی که قوانین را نمیداند انتظار کار کارشناسی نباید داشت، چند ماه بعد ما را دعوت کردند به جلسه هیئت نظارت طوری با ما صحبت کردند انگار ما خطا کرده ایم در مقابل فتنه ایستاده ایم گفتند فلان آقا (خاتمی) آدم با ارزشی است و با کا های شما کوچک نمی شود.

وی اذعان داشت:حالا شما ببینید بصیرت کجای این هیئت قرار دارد هرچه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک.
گفتند ما طبق قانون عمل کردیم آیا نهی صریح رهبری و مواضع ایشان در مقابل فتنه و فتنه گران مهم نیست؟ این محک جدی برای مسئولین دانشگاهی بود که ولایت مداری خودشان را نشان بدهند.

زارعی در ادامه به غیر همراه بودن  هیئت نظارت دانشگاه اشاره کرد و گفت:حالا شما نگاه کنید چطور سنگ اندازی نکنند. قوانینی تصویب می کنند که هر تشکل هفته ای فقط یک برنامه یا کسی خارج دانشگاه حق حضور در برنامه های تشکل را ندارد ، قوانینی که در مریخ هم وجود ندارد چه برسد به زمین... این در حالی است که در برنامه آقای زیباکلام نصف سالن از خارج دانشگاه بودند، تصاویر آن هم موجود است.

زارعی با تاکید بر اینکه آنها در صدد منزوی کردن تشکل های انقلابی در دانشگاه هستند گفت: این آرزو را مگر به خواب ببینند.
وی افزود: یکی دیگر از ان موضع گیری ها مربوط به جلسه توهین به امام هشتم ع بود البته مفصل در آینده راجع به قبل و بعد آن صحبت خواهیم کرد اما به یک جمله بسنده میکنم : نباید از تفکری که معتقد است سیاست باید از اسلام و هیئت های مذهبی مخصوصا هیئت دانشگاه جدا بشود توقع داشت در مقابل توهین به مقدسات بایستد قطعا این تفکر صندلی مسئولیت دنیوی را به آخرت و دین ترجیح میدهد.


آیا جامعه اسلامی و بسیج دانشجویی برنامه های تشکل های دیگر را لغو میکنند؟ آیا مانع حضور سخنرانان وابسته به فتنه شده اید؟

این فعال دانشجویی اظهار داشت: اینکه یک عده میگویند جاد و بسیج فقط برنامه های خود را برگزار میکنند و نمیگذارند ما برنامه داشته باشیم یا فقط تک صدایی هست این دروغ محض است.نمونه بارز آن هم فعالیت تشکلی که سال 88 مجری حرکت های ضد انقلابی بود عکس امام ره را پاره کردند حالا با همان عنوان امام ره برگشته اند و فعالیت میکنند.

زارعی با تاکید بر اینکه قطعا تشکل های انقلابی و بخصوص جامعه اسلامی و بسیج اجازه حضور فتنه گران و محکومین فتنه را در دانشگاه نخواهند داد گفت: در سال گذشته در بحث انتخابات ازحضور برخی از وابستگان جریان فتنه ممانعت به عمل آمد. بنده هم بارها گفته ام و دوباره هم میگویم بعنوان نماینده و مسئول جامعه اسلامی اعلام میکنم قطعا ما در مقابل کسانی که با رهبری معظم انقلاب و نظام مقدس اسلامی زاویه دارند می ایستیم و در مقابل کسانی که بخواهند پای این اشخاص را به دانشگاه باز کنند خواهیم ایستاد.

وی افزود: نمیشود که دم از نظام اسلامی زد، بعد همان مسئول دانشگاهی خودش فلان فتنه گر را به دانشگاه راه بدهد، ما تاجایی با دانشگاه و مسئولین آن در تعامل هستیم که در خط رهبری انقلاب اسلامی و نظام باشند بدون شک اگر خارج آن حرکت بکنند سیلی خواهند خورد با کسی هم تعارف نداریم.


بفرمایید در برنامه های انتخابات چگونه عمل کردید و استقبال از برنامه های بسیج و جامعه اسلامی چگونه بود؟ آیا بودجه کافی به تشکل های انقلابی تعلق میگیرد؟
 
مسئول تشکل انقلابی جامعه اسلامی دانشگاه ایلام گفت: در برنامه های انتخابات مبنا بر این بود بصورت روشن و شفاف عملکرد دولت و برنامه کاندیدا مورد بررسی قرار گیرد جامعه اسلامی بحمدالله با همکاری نیروهای انقلابی دانشگاه نمایشگاهی با عنوان نقد عملکرد دولت برگزار کرد که با استقبال خوبی همراه بود هرچند بعدها بعضی گفتند که شان رییس جمهور حفظ نشده است و... که این حرفها مصرف دالی برای خود آن آقایان دارد کسی که منتقدین را به جهنم حواله میدهد و بزدل میخواند و ترسو شان را حفظ نمیکند نه ما.

زارعی به همکاری و فعالیت جاد و بسیج دانشجویی در اجرای برنامه های انقلابی در دانشگاه اشاره کرد و گفت:بسیج دانشجویی هم برنامه های خوبی داشت هرچند کسی از اصلاح طلبان حاضر به مناظره برای یکی از برنامه های بسیج نشد اما نمایشگاه اقتصاد مقاومتی بسیج مورد استقبال گسترده  دانشجویان قرار گرفت.

وی افزود: تریبون انتخابات و نقش رسانه هم یکی دیگر از برنامه های جامعه اسلامی بود که به اشتباه عنوان آن را تغییر دادند و بعد ها در محافل مختلف گفتند.

این فعال دانشجویی در ادامه به مسئله اعتبارات و بودجه برنامه های جاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: با پیگیری های اتحادیه جامعه اسلامی مبلغی بعنوان کمک در اختیاردفاتر شهرستانی جاد قرار داده شده است که علی رغم پیگیری ما هنوز هیچ چیزی به ما داده نشده است.


 
اساتید غیر همسو در کلاسهای درس و بحث نمره دهی این عقده مخالف را لحاظ میکنند؟

زارعی گفت: نه فکر نمی کنم اینطور باشد حداقل الان به آن سطح از بلوغ و رشد فکری رسیده ایم که اساتید ما بخواهند با کسر نمره تفکر مخالف خود ان ها را تحت فشار بگذارند، هر چند گاهی اوقات بعضی از دوستان به ما مراجعه و گله میکنند که بعضی اساتید اینگونه اند.

وی افزود: البته یک عده اساتید هم داریم که من اسم آنها را اساتید دولت ساخته میگذارم، همان هایی که دائم در حال سرپوش گذاشتن بر مسائل کشور اند و هر چند وقت یکبار اظهار نظر میکنند در همین قضیه توتال هم مشخص بودند بعضی از این اساتید دکتر و سخنران هم هنوز فرق پیامبران را هم نمیدانند.


مقوله فرهنگ و حجاب و عفاف در دانشگاه در چه وضعیتی است ؟ راهکار شما برای اثرگذاری مسئله حجاب پیست؟

مسئول تشکل انقلابی جامعه اسلامی دانشگاه ایلام راجع به وضعیت فرهنگی دانشگاه ایلام گفت: درمسئله فرهنگ صحبت بسیار است اما باید عرض کنم سند اسلامی شدن دانشگاهها باید به جد از طرف وزیر علوم آینده پیگیری شود متاسفانه وضعیت فرهنگ و بخصوص حجاب در دانشگاه در جایگاه مناسبی نیست وبدتر از آن عدم پذیرش این وضع از سوی مسئولین است. مسئولینی که به خود اجازه نمیدهند از اتاقهای کارشان بیرون بیایند و به چشم خود مشاهده کنند.

وی به مسئله ولنگاری فرهنگی در دانشگاه ها اشاره کرد و اذعان داشت: یک عده از دوستانم عادت کرده اند راجع به شادی و نشاط صحیت میکنند و اینکه دولت شادی را به دانشگاه ها برگردانده البته درست میگویند آنقدر شادی و نشاط آمده که تبدیل به ولنگاری شده یعنی به اصطلاح از آن طرف بوم افتاده است.

زارعی در ادامه گفت: مسئولین دانشگاهی آمار و ارقام زیادی از موفقیت فرهنگی میدهند اما هیچکدام با واقعیت تطبیق ندارد،حجاب و عفاف هم بخشی از آن است .هیچکدام از مدیران فرهنگی اراده ای برای کار جهادی در این حوزه نداشته و بعید میدانم داشته باشند، هزینه های بسیاری میشود اما دریغ از یک فرهنگ سازی برای حجاب.

این فعال دانشجویی گفت: البته ما قطعا آتش به اختیار عمل خواهیم کرد چون ازناحیه این مسئولین که در تعطیلی محض هستند، آبی برای انقلاب اسلامی گرم نمیشود.
 

آیا اردوهای فرهنگی برگزار می شود در دانشگاه؟ مختلط اند؟ بسیج و جامعه اسلامی با مختلط برگزار شدن اردوها برخورد میکند؟

زارعی گفت: آنچه مسئولین فرهنگی دانشگاه گفته اند اردوهای زیادی برگزار شده است آمار بالایی دارند اما باید مشخص بشود هدف آنها چه چیزی بوده نتیجه آن چگونه بوده است ؟

مسئول تشکل انقلابی جامعه اسلامی دانشگاه ایلام با بیان اینکه صرفا آماردهی و ارائه گزارش کار دردی را دوا نمیکند شاید فقط صندلی آن مسئول را حفظ کند، باید شفاف سازی بشود هزینه ها کجا میرود ؟ صرف چه کاری میشود؟

وی با تاکید بر اینکه اردوهای مختلط  در دانشگاه برگزار نخواهد شد، اگر هم بشود از طرف تشکل های انقلابی برخورد جدی میشود، گفت: وقتی رهبری معظم انقلاب اسلامی به صراحت این کار را نهی میکند جایی برای برگزاری این اردوها باقی نمی ماند، اینکه یک آقایی امسال در یکی از تریبون ها گفتند اردوی مختاط اشکالی ندارد وزیر هم مشکلی نداشته با این موضوع خب این حرف اگر از سرناآگاهی است نادانی است و اگر از سر آگاهی است باید در تفکر اسلامی این آقایان شک کرد این تفکر التقاطی و ضد ارزش است که ما مقابل ضد ارزشها می ایستیم.
 
زارعی در پایان گفت: ضمن تشکر از شما بخاطر فرصتی که در اختیار بنده قراردادید باید عرض کنم امسال قطعا در حوزه های مختلف جهادی عمل خواهیم کرد چرا که کار و مدیریت جهادی با انقلابی گری گره خورده است بیانیه جامعه اسلامی هم در ده بند در مراحل پایانی نگارش خود است که ان شاء الله در طی هفته های آتی منتشر میشود بخشی از برنامه ها و بخشهای دانشگاه که با مشکل جدی روبرو است در آن بررسی شده است.


انتهای پیام/ی
 

 

 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: