کد خبر:84236 تاریخ انتشار : 1396/7/11-17:29:22
مسئول کرسی آزاد اندیشی سازمان بسیج دانشجویی کشور در جمع شورای بسیج دانشجویی ایلام؛
دانشجو آزاد اندیش باید نقدپذیر،جریان ساز،اخلاق محور و مطالبه گر باشد/با ریل گذاری فکری و فرهنگی در مسیر حل چالش های انقلاب پیش روید
موسوی با بیان اینکه مهمترین ویژگی فرد آزاد اندیش اهل مطالعه بودن و فکر کردن است، گفت: دانشجویان انقلابی باید به تاسی از شهید علم الهدی و دیالمه دنبال مطالعه منطقی بروند و با ریل گذاری فکری و فرهنگی در مسیر حل چالش های انقلاب افکارشان را پیش برنn.
لینک کوتاه http://ilam.bso.ir/id/84236
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی استان ایلام، عصر امروز دکتر محمد رضا موسوی، مسئول کرسی آزاد اندیشی سازمان بسیج دانشجویی کشور در جمع شورای بسیج دانشجویی دانشگاه های ایلام گفت: اصل حرکت عاشورا بر مبنای حل چالش های خیلی بزرگی به اسم انحراف از مبانی دین مبین اسلام و پیامبر اکرم(ص) بود که به دست بنی امیه در زمان امام حسین(ع) و افرادی نیز از قبل تر از این ها در روز غدیر بوجود آوردند.

وی افزود: اصل قیام عاشورا برای حل این چالش عظیم و مقابله با افراد و جریان های القاء کننده این جالش ها بود.

موسوی عنوان کرد: انقلاب اسلامی به عنوان همسایه دیوار به دیوار عاشورا و حرکت در مسیر حل چالش های پیش و روی اسلام انقلاب کرد.  
وی افزود: پس از پیروزی نظام اسلامی تازه چالش های انقلاب شروع شد که علاوه بر جنگ خارجی با گروه های مرتجع داخلی و جماعت فکری منحرف در کشور باید مقابله می شد.
موسوی گفت: هر گونه از این چالش های فکری که برای نظام اسلامی ما پیش آمد شاید برای هر انقلاب دیگری رخ می داد پایه هایش را سست می کرد و فرو می پاشید.

مسئول کرسی آزاد اندیشی سازمان بسیج دانشجویی کشور تصریح کرد: در همین راستا برای مقابله با این چالش ها و جریانات منحرف فکری و التقاطی، به دستور امام(ره)یکسال قبل از رحلت امام دانشجویی و طلاب شکل گرفت چرا که از ظرفیت عامه مردم و از اقتدار و ابزار سخت نمیشد برای مقابله با این چالشها خیلی بهره برد. و همین مهم یک جامعه نخبگانی را می طلبید که مسائل ساختاری و فکری منحرف را حل کند .

وی افزود: در بخش ساختاری نظام، قسمت های مختلف برای امور اجرایی، ریل گذاری برای تثبیت قوانین اداره جامعه و تفکر نخبگانی شکل گرفت.

ساختار فکری انقلاب برای مقابله با افکار ظاله و منحط که با نظام زاویه داشت و قصد داشتند به زبان نرم جامعه را به سمت و سویی ببرند که با اسلام تناسبی نداشت و حتی جامعه نخبگانی ما را تحت تاثیر بگذارد، تشکیل شد.

موسوی با اشاره به اینکه  27سال از تشکیل بسیج دانشجویی گذشته است، تصریح کرد: اگرنگاهی اجمالی به فضای نخبگانی در حوزه و دانشگاه بیاندازیم متوجه می شویم هر چقدر هم تلاش کرده ایم ولی با آن تفکر که بسیج دانشجویی و طلاب بخاطر آن تشکیل شد و آن چیزی جز حل چالش های انقلاب نیست، فاصله دارد.

وی افزود: بسیج دانشجویی برای مقابله با افکار مدیران لایه دوم ما که عموما مشکل انقلاب با اینهاست و افکارشان تغییر نمیکند و از تفکر التقاطی و غرب زده پیروی می کنند، بوجود آمد.

مسئول کرسی آزاد اندیشی سازمان بسیج دانشجویی کشور تصریح کرد : بسیج دانشجویی به عنوان صاحب خانه انقلاب باید این چالش ها را حل کند و به جای اینکه تعداد برنامه برگزار شده مد نظر باشد نقد پذیری و تحمل حرف مخالف حائز اهمیت است.

موسوی یادآور شد: رهبری در دو سال اخیر چند بعد جهاد را اعلام نمودند که اولین آن جهاد علمی و بعد از آن جهاد روشنگری است.جهاد روشنگری که ابزارهایش مشخص است همان کرسی های آزاد اندیشی و در دست گرفتن تریبون های نماز جمعه در سراسر کشور بود که این تریبون ها که باید در دست بزرگترین عالم شهر باشد را دانشجویان جوان به دست گیرند و مشکلات مردم و جامعه دانشگاهی را بگویند و چالش های اصلی انقلاب را مطرح کنند
 
وی با بیان اینکه شناخت جریان فکری رهبر انقلاب ریل اصلی برای پیشبردانقلاب است، گفت: دانشجوی جوان انقلابی ما باید بداند که بسیج دانشجویی هیچ منفعت مادی و دنیایی ندارد و فقط و فقط بخاطر آرمان انقلاب و رسیدن به این اهداف در کوتاهترین زمان ممکن در جهاد است.

موسوی اضافه کرد:همانگونه که رهبری در اداره کشور هیچ کسی را از ساختار نظام اسلامی دفع نمی کند در بحث کرسی های آزاد اندیشی که بسیار مورد تاکید رهبری است نیز باید اینگونه باشد. صرف برگزاری این کرسی ها ملاک نیست بلکه باید تجلی از خود بجا گذارد که نشان دهد به مقصود رسیده ایم.و فضای گفتمانی منطقی تجلی این نگاه است.

وی با تاکید بر اینکه باید فضای عقلانیت بر فضای احساسی حاکم شود، گفت: دانشجوی انقلابی اگر از عملکرد مسئولین ناامید شد باید خودش به دنبال چالش ها برود و آنها را حل کند.

موسوی ویژگی های عمده فرد آزاد اندیش را برشمرد و گفت: اخلاق مداری، آزادی بیان و منطق سه اصل اساسی در مبحث آزاد اندیشی است.

وی در ادامه افزود: مهمترین ویژگی فرد آزاد اندیش فکر کردن است. باید با مطالعه و تجزیه و تحلیل درست  نگاه مان را عمیق تر کنیم باید تفکر را عمیق و نگاه را وسیعتر کرد.

موسوی به اهمیت مطالعه عمیق در مسائل و چالش های نظام اشاره کرد و گفت: دانشجویان از آقای دکتر رحیم پور ازغدی پیرامون راه حل چالش های موجود پرسیدند چکارکنیم؟ ایشان گفت:اول مطالعه کنید، دوم مطالعه کنید، سوم مطالعه کنید، البته راه چهارمی هم وجود دارد بروید مطالعه کنید.

مسئول کرسی آزاد اندیشی سازمان بسیج دانشجویی کشور تاکید کرد: دانشجویان انقلابی باید به تاسی از شهید علم الهدی و دیالمه دنبال مطالعه منطقی بروند و با ریل گذاری فکری و فرهنگی در مسیر حل چالش های انقلاب افکارشان را پیش برند.

وی با تاکید بر اینکه باید بپذیریم" مخالف ما دشمن ما نیست"، تصریح کرد: افراد آزاد اندیش اهل مطالعه ،فکر کردن ،گوش کردن و شنیدن هستند. باید مباحث ما منطقی و مستدل و دانشجو محور باشد. از این راه می توان با نگاه جذبی دانشجو انقلابی تربیت کرد.

موسوی گفت: دانشجو آزاد اندیش باید جریان ساز، اهل تجزیه و تحلیل و مطالعه و فکر کردن باشد و از قدرت بیان بالایی برخوردار باشد.اینگونه است که می توان در مسیر حل چالش های انقلاب حرکت کرد.

وی افزود: از حرکات سطحی بپرهیزید و عمیق فکر کرده و چالش ها را اهم و مهم کنید آن وقت است که افکارتان حالت ایجابی و عمیق به خود می گیرد و می توان به دنبال راه جل چالش های نظام بود.اندیشگاه های انقلاب را در دانشگاه ها به راه اندازید که دانشجویان با منطق بر روی ریل انقلاب به سرعت حرکت کنند.

موسوی با بیان اینکه باید آرام و منطقی حرف انقلاب را به گوش دانشجویان برسانید، افزود: فضای دانشجویی مدیریت شده، اخلاق محور و مطالبه گر باشد.


photo_2017-10-03_09-11-40.jpg
photo_2017-10-03_09-11-58.jpg
photo_2017-10-03_09-13-06.jpg
photo_2017-10-03_09-12-31.jpg
photo_2017-10-03_09-11-47.jpg
photo_2017-10-03_09-12-13.jpg
 
  انتهای پیام/ی
 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: