کد خبر:84239 تاریخ انتشار : 1396/7/11-19:9:46
در گفتگو تفصیلی با مسئول نهاد رهبری دانشگاه فرهنگیان استان ایلام؛
شهید حججی یک تنه دشمن را به لرزه در آورد و عالمی را متحیر کرد/امروز تعلیم فرهنگ ایثار و شهادت از مهمترین اقسام معروف و خوبیهاست
حجت الاسلام صغیرا با تاکید بر اینکه شهید حججی نشان داد بزرگی و عظمت به زانو زدن در مقابل دشمن نیست بلکه به ایثار و مقاومت است، گفت: شهادت معروفی است که حسین بن علی1400 سال قبل به جهانیان آموخت و تا به امروز هم ادامه یافته است، بدان گونه که جوان 25 ساله را با جان و دل به قربانگاه فرستاد و چنان عزتی را خلق کرد که عالم را متحیر ساخت.
لینک کوتاه http://ilam.bso.ir/id/84239
حجت الاسلام محمد حسین صغیرا، مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه فرهنگیان استان ایلام در گفتگو تفصیلی با خبرنگار سازمان بسیج دانشجویی ایلام ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری شهادت حضرت سیدالشهدا وگرامیداشت دهة امر به معروف و نهی از منکر گفت: توأم شدن ایام عاشورا با هفتة دفاع مقدس و شروع سال تحصیلی در بردارندة این پیام بود که هر لحظه و هر آن انسان باید سرشار از روحیة جهاد و ایثار باشد؛ چه آن موقع که انسان در حال تحصیل علم و دانش است و در سنگر علم از کیان علمی کشور دفاع می‌کند و چه در جایگاه دفاع از مملکت اسلامی در خط مقدم جبهه مقابل دشمنان قسم خورده نظام ایستادگی می‌کند.

حجت الاسلام صغیرا افزود: آنچه که موفقیت را به دنبال دارد، از خودگذشتگی و داشتن روحیة ایثار است. همانگونه که در قیام سیدالشهدا علیه السلام، آن حضرت از بذل جان دریغ نکرد و نه خود بلکه فرزندان خویش را هم در این راه فدا نمود و امروز بعد از گذشت 14 قرن هنوز ندای آن حضرت در احقاق حق و نابودی ظلم به گوش می‌رسد.

وی با بیان اینکه هدف از قیام عاشورایی حسین(ع) احیاء ارزش های اسلام ناب محمدی(ص) بود، تصریح کرد: همگان شنیده‌اند که قیام امام حسین برای بر طرف کردن نابرابریها و کژیهایی بود که در جامعة اسلامی ایجاد شده بود، لذا در ابتدای قیام خود فرمود: انما خرجت لطلب الاصلاح فی امّه جدی ؛ به تعبیری هدف از قیام سیدالشهدا اقامة اصول و احیای ارزشهای اسلامی و در مقابل دفع و رفع انحرافات و منکرات در جامعة اسلامی بود. این خود به تنهایی ضرورت امر به معروف و نهی از منکر را برای همگان آشکار می‌سازد.


حجت الاسلام صغیرا گفت: تعبیر قرآن نیز در بیان اهمیت و جایگاه مهم امر به معروف و نهی از منکر قابل توجه است. بر اساس منطق قرآن؛ زن و مرد مؤمنی که امر به معروف کرده و به نیکیها سفارش می‌کنند و در مقابل از منکرات و زشتیها نهی می‌کنند در پیشگاه الهی مقامی برتر و والاتر نسبت به بقیة جامعه دارند؛ آنجا که فرمود: والمؤمنون و المؤمنات بعضهم اولیاء بعض یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر، با توجه به این آیه و آیات و روایات زیادی که در این باب وارد شده، سوال این است که بهترین شیوه امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ 


وی اضافه کرد: پاسخ این سوال را باید در کلمات نورانی خاندان عصمت علیهم السلام جستجو کرد، همانها که مفسر وحی نیز هستند. آن بزرگواران در موارد متعدد دستور داده‌اند: اگر می‌خواهید مردم را به خیر و خوبی دعوت کنید خود اول عامل به آن خوبی باشید. کونوا دعاه الناس باعمالکم: با اعمال خود مردم را به سمت خوبیها سوق دهید. این مسئله در ابعاد و زوایای مختلف قابل بررسی است.


مسئول دفتر نهاد  رهبری دانشگاه فرهنگیان استان ایلام به گوشهای از بُعد روانشناختی این موضوع اشاره کرد و گفت: در جای خود ثابت شده است که اگر فردی بدان چه که می‌گوید عمل نماید خصوصا در باب تعلیم و تربیت و پرورش مخاطب، بسیار موفقتر و اثر گذارتر خواهد بود.


حجت الاسلام صغیرا با تاکید بر اینکه در دنیای امروز تعلیم فرهنگ ایثار و شهادت از مهمترین اقسام معروف و خوبیهاست،گفت: شهادت معروفی است که حسین بن علی در 1400 سال قبل به جهانیان آموخت و تا به امروز هم ادامه یافته است، بدان گونه که جوان 25 ساله را با جان و دل به قربانگاه فرستاد و چنان عزتی را خلق کرد که عالم را متحیر ساخت.


وی افزود: به راستی شهید حججی، از که آموخت در مقابل دشمن خونخوار و خونریزی که به کودک و پیر و جوان رحم نمی‌کند و تنها افتخارشان این است که اسرای مظلوم را دست بسته سر ببرند؛ همانند کوهی استوار بایستد و نه تنها متزلزل شود که دشمن را یک تنه به لرزه در بیاورد و در نهایت عالمی را متوجه عظمت معنوی خودش کند؟


مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه فرهنگیان استان ایلام عنوان کرد: آیا این شهید عزیز و امثال او جز از مکتب سیدالشهدا درس گرفته بودند؟ اگر قرار بود این دسته از جوانان مظلوم و فداکار، همانند عده‌ای به ظاهر روشن فکر؛ قیام اباعبدالله الحسین علیه السلام را به مجلس مذاکره معنی می‌کردند امروز اثری از ایثار و شهادت نمی‌یافتیم.


حجت الاسلام صغیرا افزود: همین شهدای عزیز بودند که نشان دادند بزرگی و عظمت به زانو زدن در مقابل دشمن نیست بلکه به ایثار، جان باختن و از خود گذشتگی است. اینان نشان دادند تنها راه موفقیت و سعادت، تلمذ و دانش آموختن در مکتب حسین بن علی است که فرمود: انی لا اری الموت الا السعاده و لا الحیاه مع الظالمین الا برما  (من مرگ را جز سعادت و زندگی با ظالم را جز ننگ و ذلت نمیدانم)


وی با اشاره به حق طلبی و مبارزه با ظلم مکتب اسلام تصریح کرد: این جوانان با شهادت جانسوزانة خویش به عالم فهماندند که ما عاشق حسین و راه حسین هستیم و تاوان این عشق را با گذشتن از خانواده و فرزندان خردسال خویش پرداختند تا حقیقت تحت عناوین دروغین و رفتار مزورانه و ریاکارانه عده‌ای دیگر مخفی نماند و البته حق و حقیقت مخفی شدنی نیست آنجا که امام صادق علیه السلام فرمود: حق همانند خورشید در وسط روز آشکار و روشن است ولو عده‌ای در صدد مخفی کردن آن برآیند.


حجت الاسلام صغیرا  گفت:چه زیبا گفت خداوند عالمیان: "یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم والله متم نوره ولو کره الکافرون" آری، نور خدا خاموش شدنی نیست و هر زمان بر آن بگذرد بر پرتو نورانیش افزوده می‌گردد.


مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه فرهنگیان استان ایلام  با بیان اینکه شهید حججی نور خدا و حجت خدا برهمه ما بود ، افزود: باید به تمامی اقشار جامعه از مسئولان عالی رتبة نظام و مدیران اجرایی گرفته تا حوزویان و دانشگاهیان و بقیة مردم عزیز  که در تشییع پیکر پاک این شهید بزرگوار سنگ تمام گذاشتند باید آفرین گفت  که بار دیگر حماسه‌ای عظیم خلق کردند.


 وی با ابراز تاسف از عدم شرکت عده‌ای از مسئولین عالی رتبه  کشور در این مراسم باشکوه گفت: ای کاش در بیان تسلیت و همدردی با خانواده داغدار این شهید عزیز هم به همان اندازه که برای توئیت کردن ابراز تألم و تأسفشان در رحلت نابغة ریاضی ایرانی که در آمریکا درگذشت و البته به حق و به جا هم اقدام کردند، این بار نیزگوی سبقت را از همگان می‌ربودند.


حجت الاسلام صغیرا خاطرنشان کرد: حضور رهبر فرزانه انقلاب، مسئولین ارشد سپاه و بسیج و حرکت میلیونی مردم فهیم استانهای مشهد، تهران و اصفهان در مراسم تشییع، باعث شد دنیا در برابر عظمت و بزرگی مقام شهادت سر تعظیم فرود آورد و شنیدند آن ندای جمعیت را که یکپارچه فریاد برمی‌آوردند: لبّیک یا حسین.


وی گفت: ما معتقدیم؛ پیرو و شیعة سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین هستیم، پس بیاییم همه با هم راه آن حضرت را در زندگی خود ادامه داده و اگر آن زمان نبودیم که به ندای مظلومیتش پاسخ دهیم، امروز به وظیفة خود که همان رضایت اوست، عمل نماییم.خداوند منتقم خون به ناحق ریخته شدة حسین را برساند و در فرجش تعجیل فرماید. (آمین)


انتهای پیام/ی
 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: