کد خبر:81001 تاریخ انتشار : 1396/5/18-10:31:5
یادداشت/ محمدرضا راسک
مقتدای صدری یا سعودی
اتفاقات اخیر عراق نشان می‌دهد که مقتدا صدر نه در سیاست این کشور بلکه در جریان خود هم منزوی شده و حرکت او به سمت عربستان فرار به جلو بود برای فراموش کردن گذشته، ولی آنچه که مسلم است اقدام‌ مقتدا صدر با استقبال شیعیان روبه رو نخواهد شد.
لینک کوتاه http://ilam.bso.ir/id/81001
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی، محمدرضا راسک دبیر اسبق مرکز تحلیل خاورمیانه و مسئول کمیته جهان اسلام بسیج دانشگاه تهران در تحلیلی به بررسی جریان صدر در عراق پرداخت.

متن این یادداشت در زیر آمده است:

« کشور عراق با فرهنگی غنی در میان کشورهایی عربی خلیج فارس از دچار بحران‌هایی هویتی شده است.
این کشور امروز هویت شیعی خود را تحت نفوذ تفکر جمهوری اسلامی می‌بیند که اکثریت سیاستمداران شیعه و حتی برخی از سیاستمداران سنی از تزهایی وحدتی آن نیز استفاده می‌کنند.

رقیب منطقه‌ای ایران قصد دارد با گسترش تفکرات پان عربیسم از نفوذ ایران جلو گیری کند. لذا به این منظور به دنبال تقویت جریان‌هایی شیعه سکولار مانند ایاد علاوی دارد ولی پذیرش ایاد علاوی بعثی نیازمندی شکاف بین شیعیانی است که سیاست را عین دیانت می‌دانند. به همین منظور سعودی‌ها به دنبال تقویت مقتدا صدر هستند؛ زیرا وی رفتارهایی تناقض برانگیز و هیچ زمانی همراهی لازم را با ایران نداشته و به ظاهر و تا قبل از بحران داعش رهبر جریان صدر بوده است.

جریان صدر جریان قدرتمند شیعیان پایتخت عراق است ولی امروز مقتدا دیگر تنها رهبر ممتاز آن نیست بلکه رهبر یکی از جریان‌هایی ممتاز ان است.
یاران دیرینه مقتدا صدر مانند اکرم کعبی و قیس خزعلی امروز فرماندهان و رهبران جنبش‌های سیاسی نظامی متحد ایران اند و از تز ولایت فقهی ایران در عراق دفاع می‌کنند و در میان جریان صدر کمتر مقتدا نفوذ ندارند.

نفوذ جریان‌هایی همسو با ایران در جریان صدر به حدی زیاد است که نوری مالکی طرفدار و گزینه اصلی سیاسی ایران در هراق در سال روز شهادت محمدصادق صدر سخنران اصلی است و چهرهای مقاومت از میهمانان ویژه ان مراسم‌اند.

داستان نوری مالکی و درگیری با طرفدارن نظامی مقتدا صدر در بصره هنوز فراموش نشده بود که طرفداران محور مقاومت در جریان صدر مالکی را در بغداد به عنوان گزینه نخست وزیری مطرح کردند.

همه اتفاقات چند وقت اخیر نشان می‌دهد که مقتدا صدر نه در سیاست عراق بلکه در جریان خود هم منزوی شده و حرکت او به سمت عربستان فرار به جلو بود برای فراموش کردن گذشته، ولی آنچه که مسلم است اقدام‌ مقتدا صدر با استقبال شیعیان روبه رو نخواهد شد.

آنچه که می‌توان از اهداف سعودی در این‌ماجرا جویی متوجه شد آن است یا قصد حذف مقتدا و ضربه زدن به جریان صدر و چندپاره کردن آن را دارند و یا می‌خواهد با توجه به پمپاژ پول به مقتدا زمینه حضور یک ملی گرایی را در عراق به وجود بیاورند و از مقتدا سو استفاده لازم را ببرند ولی آنچه که به صورت یقین مطرح است آن است که مقتدا نمی‌توانند قدرتمند در جریان خود به مشابهه قبل عمل کند و باعث تضعیف شیعیان در عراق می‌شود.»
 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: