کد خبر:93858 تاریخ انتشار : 1396/11/29-13:8:18
مسئول بررسی و تحلیل بسیج دانشجویی دانشگاه ایلام؛
ناقضان حقوق شهروندی؛ مدافعان بی حجابی
در اسلام حقوق اجتماعی افراد و منافع عمومی مردم بر حقوق فردی برتری دارد و در صورت تلازم بین این دو ، حقوق اجتماعی مردم و مصلحت جامعه از اولویت برخوردار است، اصل چهلم قانون اساسی نیز بر این امر تاکید دارد و بازگو میکند که «هیچکس نمیتواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.»
لینک کوتاه http://ilam.bso.ir/id/93858
پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی استان ایلام، محسن اقبالی، مسئول بررسی و تحلیل بسیج دانشجویی دانشگاه ایلام در یادداشتی چنین نوشت::
 
ناقضان حقوق شهروندی؛ مدافعان بی حجابی
 
 
برای ما مسلمانان که در یک حکومت دینی  زندگی میکنیم و یک اجتماع اسلامی را  ساخته ایم ، حقوق شهروندی خاصی تعریف شده است.
این حقوق شهروندی تنها در حقوق مادی خلاصه و منحصر نمیشود بلکه در آن برای صیانت از حقوق معنوی افراد حاضر در جامعه نیز  اهمیت ویژه ای قائل شده اند.
 
اصل بیستم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعلام میکند که: « همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی،سیاسی،اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.
 
اصل بیست و یکم قانون اساسی نیز  در بند اول خویش دولت را موظف مینماید که زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیاء حقوق مادی و معنوی او را فراهم نماید.
 
علاوه بر آن ، در اسلام حقوق اجتماعی افراد و منافع عمومی مردم بر حقوق فردی برتری دارد و در صورت تلازم بین این دو ، حقوق اجتماعی مردم و مصلحت جامعه از اولویت برخوردار است، اصل چهلم قانون اساسی نیز بر این امر تاکید دارد و بازگو میکند که «هیچکس نمیتواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.»
 
مثلا اگر در یک بیمارستان کسی بخواهد #سیگار  روشن کند و یا اینکه  در یک اتوبوس شهری یک نفر  اقدام به پخش  موسیقی با صدای بلند نماید، در هر دو مورد  حقوق اجتماعی افراد نقض شده است و  چنین شخصی یک متجاوز به آرامش و آزادی افراد نامیده میشود. حتی در   جوامع سکولار نیز چنین فردی محکوم خواهد بود، چرا که آنها نیز  برای آزادی حدودی معین کرده اند و  افراد تا آنجا آزاد هستند که  مخل آزادی دیگران نشوند و  تجاوز به حقوق افراد دیگر صورت نگیرد.
 
در یک محیط اسلامی و در یک  اجتماع که بر محور  مبانی اسلام شکل گرفته است،  افراد جامعه از حقوق و آزادی های معنوی نیز برخوردار هستند. حفظ حیا و عفت و  عدم بدن نمایی و  تحریک دیگران از   حقوق اجتماعی و معنوی افراد محسوب میشود. بی حیایی و کشف حجاب و  خودنمایی در انظار عمومی موجب به هم زدن  آرامش روانی جامعه و نیز پایمال شدن حقوق معنوی افراد میشود و نیز  فضای عقلانی جامعه را به یک فضای احساسی و شهوانی مبدل میسازد.
 
برخی ها استدلال میکنند که  جامعه  در برابر بی حجابی و بی حیایی  خودش را کنترل کرده و تقوا پیشه کند و  توجهی به بی حجابی نداشته باشد. این استدلال همانند استدلالی است که عده‌ای در  مواجه با یک سارق  بیان میکنند،  آیا میشود گفت که  در یک سرقت، مالباخته  مرتکب خطا شده است ؟ و دزدی را  پای  صاحب مال نوشت که چرا  به خوبی از مال خویش محافظت نکرده است؟  و نیز آیا میشود سارق را مبرا از  خطا پنداشت؟
 
آنکس که در جامعه مسلمانان ، به شکل تحریک آمیز  و شهوت انگیز ظاهر میگردد و با کشف حجاب عفت عمومی را خدشه دار می نماید، نیز دزد حیا و عفت و آسایش جامعه شده است، او متجاوز به حقوق معنوی جامعه گردیده است و آرامش ، عقلانیت و امنیت روانی جامعه را به سرقت برده‌است. او یک قانون شکن است، و قانون شکن در هر جامعه ای که باشد، محکوم است. او ناقض حقوق شهروندی است و  در یک جامعه حقوق شهروندی افراد محترم است و باید حفظ شود.
 
 
حقوق شهروندی
احترام به قانون
 
انتهای پیام/ی
 
 

 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: